Uzgoj Shiitake: Postupak za uzgoj gljiva na stupićima od piljevine
(uz kratki opis procesa profesionalne
Za kućni uzgoj gljive Shiitake(lat. Lentinula edodes / Lentinus edodes (Berk.) Sing., hrv. Mirisna aniska) preporučamo naše stupiće na kojima je moguće u pravim uvjetima uzgojiti do 1kg svježih gljiva.
Ovisno o tome da li ste kupili prorašten ili neprorašten stupić varira i vrijeme do pojave prvih gljiva.
Neprorašten stupić
Neprorašten stupić je svježe naseljen micelijem gljive te je potrebno držati ga 2-3 mjeseca na temperaturi do 24°C, u mraku, bez skidanja vrećice, dok micelij gljive ne proraste sav supstrat i stupić postane spreman za plodonošenje. Par tjedana prije otvaranja može ga se staviti na mjesto gdje mu je dostupan neki izvor svijetlosti, a na vrećici se iglom probuše rupe.
Pri rukovanju sa neproraštenim stupićem dosta je važno i da ga se što manje dira i premješta, a ako se to i radi onda ga se ne treba hvatati i nositi za dio vrećice na kojem je filter nego samo sa strana ili od ispod.
Svi kupci neproraštenih stupića imaju našu garanciju da na stupiću neće doci do pojave zaraze(plijesni) tijekom prorastanja.
Prorašten stupić
Prorašten stupić je spreman za plodonošenje uskoro nakon vađenja iz vrećice.
Sam proces uzgoja gljive Shiitake nakon toga je jednostavan, bitno je imati prostor u kojem se temperatura zraka kreće izmedju 12 i 18°C(važno), te je dostupan neki izvor svijetlosti, sunce je najpogodnije(ne direktno).
Prorašten stupić za uzgoj ćete dobiti u vreći koju skinete, stupić operete hladnom vodom i lupite ga dlanom sa svih strana.
Pri skidanju vreće trebate paziti da stupić što manje oštetite.
Buduci da je stupić napuhnut unutar vreće nije dovoljno samo odrezati gornji dio vreće nego ju je potrebno škarama odrezati od vrha do dna da bi se što lakše skinula.
Nakon toga stupić stavite na mjesto koje zadovoljava gore navedene uvjete te ga pokrijete najlonskom vrećicom koja će zadržavati vlagu.
Iako je stupić bijele boje dok se još nalazi u vreći u kojoj ga dobijete, nakon što ga izvadite iz vreće on će nakon nekog vremena dobiti smeđu koru koja mu služi za zaštitu od nametnika.
Na slici lijevo je vidljiv jedan od načina pripreme stupića za rast Shiitake gljiva gdje je stupić pokriven nešto većom prozirnom vrećom i sve zajedno se nalazi na pladnju da bi se skupio kondenzat koji se pojavi na unutarnjoj strani vreće.
Za pokrivanje se mogu koristiti i obične konzumne vrećice, a mogu se koristiti i razne posude ili ukrasna staklena zvona, jedino je bitno da gljive imaju dovoljno prostora za rast za što je dovoljno oko 5cm od površine stupica.
Naši kupci su imali dosta uspjeha i sa korištenjem kanti od kreča(15lit) pokrivenih najlonom ili kartonske kutije pokrivene najlonom.
Za rast gljiva je bitna vlažnost u samoj komori, ali i dovoljna kolicina zraka pošto stupići trebaju kisik. Kondenzacija na najlonu je znak da se u komori nalazi dovoljna količina vlage, a za ulazak zraka dovoljno je probušiti 4 rupice od 5mm pri dnu i pri vrhu kutije ili kante.
Gljive se beru dok su rubovi klobuka jos blago svijeni. Režu se nožem ili škarama što bliže površini stupica.
Nakon što se sve gljive poberu, stupić ostavite 10ak dana nepokriven da se površinski osuši i nakon toga ga potopite u ledenu vodu na 3-4h. Nakon potapanja ga ponovno izlupate, stavite na mjesto za rast i pokrijete vrećicom.
Stupić pun Shiitake gljiva
Stupić nakon branja gljiva
Stupić nakon 10 dana od branja
Postupak ponavljate sve dok je stupić čvrst i daje gljive.
Jednom kada se stupic pocne raspadati znači da je većina hranjivih sastojaka potrošena i da je vrijeme da se baci.
Profesionalni uzgoj Shiitake Edodes)*
Kao što se može pretpostaviti iz cijene ove vrste gljiva na tržištu njen uzgoj je nešto kompliciraniji te samim time zahtjeva više truda i ulaganja ako se želite uzgojem baviti profesionalno.
Iako se gljiva Shiitake tradicionalno uzgaja na oblicama bjelogoričnog drveća današnja se proizvodnja zbog brzine i ekonomičnosti bazira na uzgoju na supstratu od piljevine u vrećama.
Priprema
Sastav supstrata: piljevina(75-90%), žitarice(do 25%), kalcij (do 2%), dodati vode da se postigne vlažnost do 60%
Ovdje stvari postaju nešto kompliciranije.
Shiitaka je pri kolonizaciji supstrata puno sporija od npr. bukovače, a time i osjetljivija. Dok je za bukovače dovoljna pasterizacija supstrata(kuhanje na temperaturama do 100°C) čime se uništi glavnina agresivnijih nametnika pa bukovača ima dovoljno vremena kolonizirati supstrat, kod shiitake je potrebno supstrat sterilizirati (minimalna temperatura obrade 121°C).
Sterilizacija
Da bi postigli temperature vece od 121°C potrebno je raditi sa posudama koje mogu izdržati tlak iznad atmosferskog.
Takve posude nazivamo sterilizatori, a oni, zbog kompliciranosti izrade koja garantira i vašu sigurnost pri radu s njima, nisu jeftini.
Nakon što ste sterilizacijom uništili sve mikroorganizme u supstratu možete prijeći na slijedeću fazu.
Naseljavanje
Pošto je vreće potrebno otvoriti da bi u njih nasuli micelij gljive, potrebno je osigurati da i zrak u prostoriji u kojoj ćete to raditi bude sterilan. To se postiže uporabom laboratorijskih filtera zraka.
Pretpostavljate, ni oni nisu najjeftinija stavka u cijeloj prici.
Proraštanje
Nakon što su vreće naseljene stavljaju se u prostoriju za proraštanje u kojoj ce, ovisno o uvjetima koje ste im u mogućnosti osigurati, provesti i do 3 mjeseca.
Idealna temperatura za proraštanje se kreće oko 24°C uz minimalne količine svjetla dio dana.
Otvaranje stupića i rast gljive Shiitake (Lentinus edodes (Berk.) Sing.)
Ovisno o podvrsti(strain) Šitake koju uzgajate, za njihov rast će biti potrebno osigurati i različite uvjete. Postoje vrste koje plodonose na niskim temperaturama (10-15°C) i one koje rađaju na višim od 18°C. Ovisno o podnevlju i godišnjem dobu i vi trebate prilagoditi vrstu koju uzgajate, najviše radi uštede energije.
Gljive pri rastu troše kisik, što znači da je potrebno osigurati im i redovitu izmjenu zraka sustavom ventilacije, a pošto 90% njihovog sastava čini voda, potrebno je osigurati im i vlagu u zraku od 60% do 90%.
Branje
Gljive se beru prije nego se klobuk u potpunosti otvori odsjecanjem stapke što bliže površini stupića.
Preporuča se spuštanje relativne vlažnosti prostora prije samog branja da bi se gljive površinski osušile i time produljio njihov životni vijek na policama u trgovini.
Nakon branja stupići se ostavljaju 10ak dana da "zalječe rane" nakon čega se namaču u ledenoj vodi da bi ih se šokiralo i da povrate dio mase(vode) izgubljene rastom gljiva.
U profesionalnoj proizvodnji Shiitake najčešće rastu u tri ciklusa(flush) nakon čega se stupići bacaju i zamjenjuju novima.
Koliko ste uspješni?
- Uspješnost uzgoja gljiva mjeri se računanjem biološke efikasnosti(Biological Efficiency), a formula je vrlo jednostavna:
- (MG / MS) * 100 = BE (%)
- Gdje je:
- MG - masa svježih gljiva
- MS - masa suhog supstrata**
- BE - biološka efikasnost(%)
Generalno gledano, ako vam je BE iznad 70% možete reći da ste uspješni, ako je ispod - negdje u procesu pripreme i uzgoja griješite.
* Ovo je samo ukratko par smjernica za one koje zanima uzgoj, za detalje je najbolje posavjetovati se sa stručnom literaturom na temu uzgoja gljiva.
** Taj podatak dobijete sušenjem 100g supstrata. Ako vam npr. nakon sušenja ostane 40g supstrata znači da ste imali supstrat vlažnosti 60%, što znači da u (vlažnom)stupicu ukupne težine 3,5kg imate 1,4kg suhog supstrata(3,5-60% ili 35*40g)
Naši ostali proizvodi:
Reishi u prahu
Aktivni sušeni micelij gljive Cordyceps Militaris